Úspešne zvládnutý prvý ročník konferencie SMICEE – Sports Management in Central & Eastern Europe

V dňoch 22. – 24. apríla 2024 sa v Rajeckých Tepliciach (Slovensko) uskutočnil prvý ročník konferencie SMICEE – Sports Management in Central & Eastern Europe v rámci riešenia projektu APVV - Stratégia trvalej udržateľnosti športovej organizácie v podmienkach Slovenskej republiky, ktorý vedie doc. Ing. Michal Varmus, PhD.

Konferencia bola organizovaná Katedrou manažérskych teórií (Fakulta riadenia a informatiky, Žilinská univerzita v Žiline) v spolupráci s prof. Vassilom Girginovom (Brunel University London), ktorý je prezident European Association for Sport Management.

Konferencia priniesla príležitosť pre prepojenie výsledkov výskumu zo Slovenska a od kolegov z ďalších častí Európy. Prezentujúcimi boli napríklad Anton Behrens (generálny tajomník EASM) z Leipzig University, Zohreh Abdollahkhani z University of South-Eastern Norway a Seppo Suominen z univerzity Haaga-Helia.

Konferenciu svojou účasťou podporili čelní predstavitelia štátu – Mgr. Róbert Zsembera (Štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR), poslanci NR SR, zástupca vedenia Žilinskej univerzity prof. Ing. Andrej Czán, PhD. (prorektor pre rozvoj) a dekan Fakulty riadenia a informatiky prof. Ing. Emil Kršák, PhD., ako aj starostovia a zástupcovia samospráv, či predstavitelia Učenej právnickej spoločnosti.

Prepojenie s praxou športového manažmentu na Slovensku bolo dosiahnuté účasťou zástupcov Slovenského olympijského a športového výboru a najväčších slovenských športových zväzov (Slovenský futbalový zväz, Slovenský zväz ľadového hokeja, Slovenský tenisový zväz), ale aj iných dôležitých športových organizácií ako napr. česká spoločnosť Perinvest Group s.r.o.

Konferenciu otvoril doc. Ing. Michal Varmus, PhD., ktorý vo svojom výstupe prezentoval hlavné doterajšie výsledky viac ako desaťročného výskumno-vzdelávacieho snaženia tímu z Katedry manažérskych teórií v tejto oblasti. Ďalšou obohacujúcou zložkou bol interaktívny workshop na tému udržateľnosti v športe vedený prof. Vassilom Girginovom.

Prezentované príspevky boli zamerané na viaceré aspekty športového manažmentu, vrátane udržateľnosti, rodovej rovnosti, využitia IKT, financovania, rozvoja klubov či prepojenia s konceptom smart city. Pre prítomných študentov doktorandského štúdia išlo o jedinečnú príležitosť diskutovať s odborníkmi z vedy aj praxe, ale aj o možnosť overiť si vlastné dosiahnuté vedecké výsledky.

Celá udalosť sa niesla v znamení príjemnej a inšpiratívnej atmosféry, kde účastníci zdieľali svoje názory a pohľady na tému športového manažmentu. Dva spoločenské večery priniesli príležitosť pre nadviazanie vzťahov a budúcich spoluprác. Miesto organizovania konferencie (hotel Aphrodite Palace) poskytlo účastníkom možnosť zregenerovať sa po dlhom dni v termálnych kúpeľoch s liečivými účinkami. Lokalita, ktorá je súčasťou pohoria Malá Fatra, zároveň ponúkla využitie krás okolitej prírody formou prechádzok.

Samotní účastníci sa už počas konferencie pozitívne vyjadrovali v súvislosti s celým priebehom, ale aj prínosom v podobe aktuálnych výskumných aj prakticky orientovaných zistení. Organizátori do budúcnosti plánujú pokračovať v začatej tradícii a z konferencie spraviť pravidelnú udalosť, na ktorú sa bude komunita športového manažmentu tešiť.